Wózki spacerowe: jaki następny pojazd dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Kategoria: Artykuły

W życiu rodziców przychodzi taki czas, gdy trzeba ponownie zainteresować się rynkową ofertą wózków. Co prawda obecnie zdecydowana większość Klientów naszego sklepu dziecięcego wybiera dla swoich pociech wózki wielofunkcyjne, a więc z funkcją spacerową, ale nie brakuje też mam i tatusiów preferujących „pojazd” dedykowany rodzinnym spacerom. Wózki spacerowe mają zasadniczą przewagę nad wielofunkcyjnymi: są o wiele bardziej kompaktowe i zwykle też lżejsze, dlatego lepiej sprawdzają się chociażby podczas wakacji czy wyjść na zakupy. Zadowolenie z wózka spacerowego jest uzależnione od podjęcia odpowiedniej decyzji, co z kolei wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych szczegółów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wózki spacerowe: czym się od siebie różnią?

Wybór wózków spacerowych jest olbrzymi. Rodzice odwiedzający sklep dziecięcy Dziecięce Marzenia, zwłaszcza niemający sprecyzowanych oczekiwań, nierzadko nie potrafią się na nic zdecydować. Zawsze w takiej sytuacji radzimy, aby zacząć od najprostszej, a jednocześnie kluczowej kwestii: określenia preferowanego rodzaju spacerówki.

Wózki spacerowe generalnie dzielimy na dwie kategorie:

  1. – pod tym względem przypominają wózki wielofunkcyjne z opcją spacerówki.
  2. – klasyczne rozwiązanie, obecnie coraz rzadziej wybierane przez rodziców, ale wciąż broniące się funkcjonalnością.

W ostatnich latach parasolki wyraźnie straciły na popularności. Powód jest prosty: ich konstrukcja nie przekonuje rodziców, którzy zwracają uwagę na słabą amortyzację kół i stosunkowo niewielką budkę. Rzeczywiście, może to być problem, zwłaszcza dla osób, które zamierzają spacerować z dzieckiem po nierównych chodnikach czy lesie. Z drugiej jednak strony wózki spacerowe typu parasolka mają jedną, niezaprzeczalną zaletę: po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca.

Warto wiedzieć

Do niektórych modeli producenci dołączają nawet specjalne pokrowce, dzięki czemu taki wózek można sobie przewiesić przez ramię – jest to bardzo praktyczne np. podczas podróży samolotem.

Kompaktowość parasolki sprawia, że ten wybór koniecznie powinni wziąć pod uwagę rodzice mający niewiele miejsca w mieszkaniu, często pakujący wózek do samochodu czy wnoszący go na wysokie piętro w bloku bez windy.

Jeśli natomiast chodzi o wózki spacerowe składane na płasko, to zyskały one olbrzymią popularność wśród rodziców dzięki temu, że… są przeciwieństwem parasolek. O wiele solidniejsza konstrukcja, większe koła (często pompowane), sporo miejsca w koszyku zakupowym, wygodna rączka z regulacją, obszerniejsza budka – to najważniejsze zalety tych wózków spacerowych.

Wybieramy wózek spacerowy: na co warto zwrócić uwagę?

Gdy zapadła już decyzja odnośnie rodzaju konstrukcji wózka spacerowego, można się skupić na innych detalach. Przede wszystkim zalecamy, aby sprawdzić funkcję rozkładania oparcia. Jeśli planujecie długie spacery, to dobrze byłoby umożliwić dziecku wygodne wyspanie się w pozycji leżącej.

Kolejną istotną kwestią są kółka. W przypadku parasolki nie ma co liczyć na super komfort podróżowania – takie wózki bardzo dobrze sprawdzają się natomiast np. podczas zakupów w galerii handlowej czy spaceru nowiutkim bulwarem. Jeśli natomiast większość Waszych wypraw odbywa się po nierównym bruku, drogach gruntowych i leśnych duktach, sugerujemy zakup wózka spacerowego z dużymi, pompowanymi i dodatkowo amortyzowanymi kółkami.

Bardzo ważnym szczegółem, o którym wielu rodziców zapomina, są pasy. Dla bezpieczeństwa malucha powinny to być wciąż pasy pięciopunktowe, w dodatku wyposażone w zapięcie, którego dziecko nie będzie w stanie łatwo „obsłużyć”.

Daszek: niby drobiazg, ale uwierzcie, że ma znaczenie podczas letnich spacerów. Warto postawić na wózek z mocno wysuniętym daszkiem, chroniącym dziecko przed słońcem. Dzięki temu nie będziecie musieli „kombinować” z materiałową pieluchą, co samo w sobie jest dość ryzykowne (z uwagi na ograniczenie wentylacji w budce wózka).

Na pewno warto również zwrócić uwagę na rodzaj i jakość tapicerki (czy jest przewiewna, miła w dotyku, łatwa w utrzymaniu w czystości), regulowany podnóżek oraz pałąk z miejscem na kubek lub butelkę wody. To praktyczne rozwiązanie, z którego na pewno wiele razy skorzystacie.

Choć współczesne wózki spacerowe są bardzo lekkie, to mimo wszystko zalecamy, aby przed zakupem sprawdzić wagę upatrzonego modelu. Podobnie zresztą jest z zakresem regulacji rączki, mechanizmem składania oraz ogólnym komfortem prowadzenia wózka.

W miarę możliwości dobrze byłoby odwiedzić stacjonarny sklep z wózkami dziecięcymi i „przymierzyć się” oraz dziecko do różnych modeli. Oczywiście zapraszamy do Dziecięce Marzenia – w naszym sklepie dziecięcym w Będzinie znajdziecie duży wybór wózków w atrakcyjnych cenach, dostępnych na praktycznie każdą kieszeń.

Wózki spacerowe w naszym sklepie

Na koniec sugerujemy jeszcze zwrócenie uwagi na wyposażenie spacerówki. Wózki spacerowe mogą być bardzo funkcjonalne na co dzień, o ile rodzice dysponują przydatnymi akcesoriami – mamy tutaj na myśli chociażby kosz na zakupy, folię przeciwdeszczową, pokrowiec transportowy, moskitierę czy torbę na drobiazgi.