Wózki głębokie, czyli naturalny wybór na początek

Kategoria: Artykuły

Wózki głębokie, nazywane też często wózkami klasycznymi, to propozycja dla rodziców kompletujących wyprawkę dla nowonarodzonego (lub wciąż oczekiwanego) dziecka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wybór sprowadzał się właściwie tylko do takich wózków, ale dziś oferta producentów jest znacznie szersza. Czy zatem zakup wózka głębokiego nadal ma sens? Zdecydowanie tak! W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety klasycznych wózków dziecięcych, co powinno Ci bardzo pomóc w podjęciu decyzji.

Wózek od pierwszych dni życia dziecka

Podstawowym elementem wózka głębokiego jest oczywiście gondola, czyli obszerne miejsce, w którym można ułożyć dziecko do snu w czasie spaceru. Gondola jest mocowana do stelaża wózka. Na rynku znajdziemy zarówno modele z kółkami skrętnymi (cieszące się największą popularnością), jak i te bardzo klasyczne, z dużymi, najczęściej pompowanymi kółkami stałymi.

Typowy wózek głęboki jest jednofunkcyjny. Oznacza to, że można go wykorzystywać praktycznie tylko na pierwszym etapie życia dziecka, gdy maluszek jeszcze nie siedzi i podróżuje wyłącznie w pozycji leżącej. Dla wielu rodziców jest to istotna wada tej konstrukcji, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma dziś problemu z zakupem wózka dwu- czy nawet trzyfunkcyjnego. Do tej kwestii wrócimy za chwilę.

Wózek głęboki z reguły wystarcza dziecku do około 8. miesiąca życia. Do tego momentu najważniejsze jest zapewnienie maluszkowi maksymalnego komfortu podczas spacerów, w czym klasyczny wózek znakomicie się sprawdza. Obszerna gondola chroni dziecko przed zimnem lub gorącem, nie ma problemu z opatuleniem pociechy kocykiem. W ostateczności taki wózek śmiało może stanowić alternatywę dla łóżeczka, gdy np. rodzice są w podróży lub u znajomych i chcą ułożyć maluszka do snu.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek głęboki?

Podstawowym kryterium wyboru jest rozmiar gondoli. Niestety, producenci nie kierują się uniwersalnym wzorcem, co może sprawiać kłopoty niedoświadczonym rodzicom. Na rynku spotyka się wózki głębokie z gondolą o długości 75 centymetrów, która będzie odpowiednia dla dziecka z małą masą urodzeniową, ale na pewno nie sprawdzi się w sytuacji, gdy na świat przyjdzie większy bobas. Wówczas dziecko zbyt szybko wyrośnie z takiego wózka i pojawi się problem.

Między innymi z tego powodu zawsze zalecamy, aby z zakupem wózka – zwłaszcza jednofunkcyjnego – poczekać do dnia narodzin maluszka, ewentualnie wstrzymać się z tym do ostatnich tygodni ciąży, gdy mniej więcej wiadomo już, jaka będzie masa urodzeniowa dziecka.

Pozostałe kryteria są dość uniwersalne i sprowadzają się do wyboru rodzaju kółek (najpraktyczniejsze są skrętne, ale jeśli rodzice mieszkają na wsi, przy drodze gruntowej lub często wybierają się na spacery do lasu, to rozsądną decyzją będzie zakup wózka z pompowanymi kółkami stałymi).

Na pewno również warto zwrócić uwagę na rodzaj tapicerki. Powinna być łatwa w czyszczeniu i odporna na blaknięcie koloru. Przed zakupem radzimy też „przymierzyć się” do wózka, czyli sprawdzić, czy rączka ma odpowiedni zakres regulacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli istnieje duża różnica wzrostu między rodzicami.

Najważniejsze zalety wózków głębokich

Wśród zalet wózków głębokich na pewno trzeba wymienić:

  • Wysoki komfort dla noworodka i niemowlęcia;
  • Zapewnia bardzo dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • Może być wykorzystywany jako kołyska czy „awaryjne” łóżeczko;
  • Jest bardzo stabilny, łatwo się go prowadzi, dobrze amortyzuje nierówności na drodze;
  • Z uwagi na stosunkowo krótki czas użytkowania nie powinno być problemu ze sprzedażą używanego wózka i odzyskaniem sporej części wydanych pieniędzy;

Czy wózki głębokie mają jakieś wady?

Owszem, nie są to konstrukcje idealne. Do największych wad wózka głębokiego zaliczymy:

  • Wózki głębokie są niestety dość ciężkie, co może stanowić problem dla rodziców mieszkających w bloku bez windy;
  • Znaczne rozmiary wózka, nawet po złożeniu, utrudniają jego przewożenie w bagażniku samochodowym;
  • Klasyczny wózek głęboki wystarczy na około 8 miesięcy życia dziecka. Później trzeba będzie zainwestować w kolejny wózek;

Wózek głęboki czy głęboko-spacerowy?

Stosunkowo krótki okres użytkowania wózka głębokiego jest główną przyczyną, dla której takie konstrukcje cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem rodziców. Obecnie Klienci naszego sklepu dziecięcego znacznie chętniej wybierają wózki 2w1 lub 3w1, nazywane też głęboko-spacerowymi. Trudno się temu dziwić: takie wózki wystarczą na znacznie dłużej, a ich cena jest zbliżona do tej, jaką trzeba zapłacić za klasyczny wózek głęboki.

Zwracamy jednak uwagę na fakt, że wózki głęboko-spacerowe także nie są idealnymi spacerówkami. Masywna konstrukcja i spore gabaryty stanowią nie lada problem dla rodziców, którzy np. chcą wybrać się na zagraniczne wakacje samolotem lub mają mały samochód miejski. W takiej sytuacji na pewno warto wziąć pod uwagę opcję zakupu klasycznego wózka głębokiego, a następnie jego odsprzedanie i zainwestowanie w typową spacerówkę.

Jeśli ten artykuł nie rozwiał Twoich wątpliwości i nadal nie wiesz, czy wózek głęboki będzie dobrym wyborem dla Twojego dziecka, zapraszamy do sklepu z wózkami Dziecięce Marzenia w Będzinie. Nasi doradcy na pewno pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.