Wózki dziecięce 2w1: bardzo rozsądny wybór

Kategoria: Artykuły

Wózek jest tym elementem wyprawki niemowlęcia, którego wyborowi przyszli rodzice poświęcają zdecydowanie najwięcej czasu. W każdym domu trwają nieustanne dyskusje i analizy. Podstawowe pytanie brzmi: jaki wózek wybrać, aby dziecku zapewnić maksymalny komfort, a sobie funkcjonalność i wygodę? Sprawa komplikuje się, gdy budżet rodziców jest mocno ograniczony. W takiej sytuacji zwykle rekomendujemy zakup wózka dziecięcego 2w1. Dlaczego? Po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Czym właściwie jest wózek dziecięcy 2w1?

Jak się pewnie domyślacie, jest to wózek dwufunkcyjny. W pierwszym etapie życia maluszka służy za wózek głęboki z gondolą. Gdy dziecko podrośnie i zaczyna samodzielnie siedzieć, taki wózek można łatwo zamienić w wygodną i poręczną spacerówkę. Wszystkie elementy potrzebne do takiej „transformacji” są oczywiście w zestawie.

Wymieńmy najważniejsze zalety wózka dziecięcego 2w1:

  • Rodzice nie muszą kupować osobnych wózków przynajmniej przez pierwsze 2 lata życia dziecka;
  • Zakup wózka dziecięcego 2w1 jest tańszy niż dwóch osobnych wózków;
  • Bardzo duży wybór modeli;
  • Wysoka funkcjonalność, łatwa zmiana przeznaczenia wózka z gondoli na spacerówkę;
  • Wygoda dziecka – wózek w funkcji spacerówki zapewnia maluchowi dużo miejsca;
  • Przechowywanie jednego wózka jest mniej kłopotliwe niż dwóch, co ma znaczenie dla właścicieli ciasnych mieszkań;

Na tym etapie widać już, że wózek 2w1 to niemal idealna opcja dla rodziców i ich maleństwa. Czy brak nosidełka samochodowego w zestawie jest dużym problemem? Wyjaśniamy to w dalszej części poradnika.

Wózek 2w1 czy 3w1?

Jedyna różnica między oboma produktami polega na tym, że kupując wózek 3w1 rodzice dodatkowo otrzymają nosidełko samochodowe, nazywane też potocznie kołyską. To pierwszy fotelik, w jakim może podróżować noworodek. Nosidełko spokojnie powinno posłużyć dziecku aż do osiągnięcia przez nie wagi 13 kilogramów (są to foteliki z grupy 0-13 kg).

W sklepie z wózkami Dziecięce Marzenia bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy rodzice niejako automatycznie wybierają wózek 3w1, ponieważ uznają taki zakup za bardziej opłacalny. Nie zawsze jednak jest to tak oczywiste. Owszem, z reguły wózek z trzema funkcjami (gondola, spacerówka i nosidełko) jest nieco tańszy niż dwufunkcyjny z dokupionym osobno fotelikiem, ale zwracamy uwagę na jedną bardzo istotną kwestię.

Nosidełka dołożone przez producenta wózka do zestawu 3w1 niekoniecznie spełniają rygorystyczne normy w zakresie bezpiecznego przewożenia maluszka w samochodzie. Dotyczy to zwłaszcza tanich wózków. Jeśli więc rodzice chcą podejść do sprawy odpowiedzialnie, to zalecamy albo wybór wózka 3w1 renomowanej marki, która specjalizuje się także w produkcji fotelików dziecięcych, albo postawienie na wózek 2w1 i dokupienie nosidełka osobno.

Wówczas mamy pewność, że wózek zapewni dziecku i rodzicom maksymalny komfort, natomiast markowe nosidełko (najlepiej takie, które przeszło tzw. crash testy z oceną pozytywną) umożliwi bezpieczne przewożenie pociechy w samochodzie i zagwarantuje jej należytą ochronę w razie wypadku lub stłuczki.

Rada

Wszystkie nosidełka oferowane na polskim rynku zostały dopuszczone do sprzedaży na podstawie certyfikatów jakościowych. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że spełniają wyśrubowane normy bezpieczeństwa – to jest badane podczas testów: ADAC (niemiecki) oraz Test Plus (szwedzki). Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy nosidełko zostało poddane procedurze testowej i jaki uzyskało wynik.

Wózek 2w1 czy głęboki + spacerówka?

To kolejny dylemat, przed którym staną rodzice kompletujący wyprawkę dla maluszka. Bez wątpienia wózek 2w1 jest wygodniejszą i tańszą opcją, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Bywają jednak sytuacje, gdy rekomendujemy naszym Klientom wybór dwóch niezależnych wózków, czyli: wózka głębokiego dla noworodka i niemowlęcia oraz typowej spacerówki dla starszego dziecka.

Takie rozwiązanie ma sens, gdy rodzicom zależy przede wszystkim na wygodzie i funkcjonalności. Opcja spacerówki w wózku 2w1 oczywiście bardzo dobrze się sprawdza, ale nie ma co ukrywać, że taki wózek zajmuje sporo miejsca i jest dość ciężki. Jeśli więc rodzice planują częste wyjazdy z dzieckiem, podczas których liczy się każdy centymetr sześcienny przestrzeni w bagażniku auta, mała, lekka spacerówka sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

Nie zapominajmy natomiast, że wybór wózek głęboki + osobna spacerówka praktycznie zawsze będzie się wiązać z większym wydatkiem, ale za to rozłożonym w czasie. Rodzice spodziewający się dziecka mogą poprzestać na zakupie jednofunkcyjnej gondoli, natomiast w przyszłości rozejrzeć się za nowym, mniejszym i poręczniejszym wózkiem spacerowym, np. w typie parasolki.

Podsumowując: wózek 2w1 to taki złoty środek. Jego zakup jest bardzo korzystny, a nosidełko samochodowe zawsze można dokupić osobno (do większości wózków oferowanych na rynku są dostępne specjalne adaptery – w skompletowaniu zestawu pomogą Wam specjaliści sklepu Dziecięce Marzenia). Takie rozwiązanie zdecydowanie polecamy rodzicom, którzy chcą zapewnić maluszkowi najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podróżowania samochodem. Alternatywą jest również zakup wszystkich elementów osobno, czyli: wózka głębokiego, nosidełka oraz w późniejszym czasie spacerówki.

Rodziców z Katowic, Sosnowca i regionu oczywiście zapraszamy do sklepu stacjonarnego Dziecięce Marzenia, gdzie nasi doradcy pomogą Wam podjąć najlepszą i najrozsądniejszą ekonomicznie decyzję.