Wózek głęboko-spacerowy: poznaj jego najważniejsze zalety i wady

Kategoria: Artykuły

Wózek wielofunkcyjny, 2w1, 3w1, hybrydowy, modułowy – możesz się spotkać z bardzo różnymi określeniami, które jednak zawsze odnoszą się do tego samego: wózka głęboko-spacerowego. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj wózka w naszym kraju, który dla swoich pociech wybiera większość świeżo upieczonych rodziców. Nie ma w tym oczywiście żadnego przypadku. Wózek głęboko-spacerowy ma liczne zalety, ale także wady, o których warto pamiętać. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy taki rodzaj wózka rzeczywiście będzie najlepszym wyborem dla Ciebie i Twojego maluszka.

Krótkie przypomnienie: czym jest wózek głęboko-spacerowy?

Wózek głęboko-spacerowy, jak sama nazwa wskazuje, stanowi połączenie klasycznego wózka głębokiego ze spacerówką. Mogłoby się wydawać, że – zgodnie z powiedzeniem – jak coś jest do wszystkiego, to na pewno jest do niczego, ale nie w tym przypadku.

Wózki głęboko-spacerowe, inaczej wielofunkcyjne, są szalenie popularne i niemal całkowicie wyparły z rynku klasyczne konstrukcje. Dlaczego? Powód jest dość oczywisty. Rodzice cenią sobie fakt, iż taki wózek wystarczy na bardzo długi czas, dzięki czemu nie trzeba będzie „za chwilę” ponownie wydawać pieniędzy.

Dodatkowym argumentem jest tutaj również cena – porządny wózek hybrydowy kosztuje praktycznie tyle samo lub niewiele więcej niż jednofunkcyjny. Skoro odpada nam jeszcze kwestia zakupu spacerówki, to rachunek ekonomiczny wydaje się być prosty. Większość rodziców to przekonuje.

Zalety wózka hybrydowego

Podstawową zaletą jest oczywiście wielofunkcyjność takiego wózka. Rodzice, którzy decydują się na zakup „hybrydy”, rozwiązują kwestię bezpiecznego i wygodnego przewożenia dziecka na około 2 lata. Jest to o tyle ważne, że z doświadczenia wiemy, iż bardzo często wózek jest prezentem od dziadków – młodzi rodzice cieszą się więc, że nie będą musieli za chwilę ponosić kolejnego sporego wydatku.

Wózki głęboko-spacerowe występują w wersjach 2w1 i 3w1. Różnica polega na tym, że do tej drugiej dołączony jest także fotelik samochodowy z grupy wagowej 0-13 kg, tzw. nosidełko. W jednym z naszych poradników podpowiadaliśmy już, czy lepszym wyborem będzie wózek 2w1 czy może jednak 3w1. Warto przeczytać!

Kolejną ważną zaletą jest wygoda rodzica i dziecka. Wózki wielofunkcyjne renomowanych producentów to bardzo solidne konstrukcje, które zapewniają maluchowi wysoki komfort jazdy, bez względu na to, czy dziecko podróżuje w gondoli czy w siedzisku. Z punktu widzenia rodzica ważne jest natomiast to, że wózek zachowuje się stabilnie na nierównościach, dzielnie pokonuje wysokie krawężniki i nie są mu straszne nawet leśne dukty – dotyczy to zwłaszcza modeli z pompowanymi kółkami.

Wózek głęboko-spacerowy to na pewno odpowiedni wybór dla rodziców, którzy nie mają dość miejsca na przechowywanie dwóch osobnych wózków, a np. planują kolejne dziecko i chcą, by wózek posłużył również jemu.

Zanim kupisz, poznaj wady wózka głęboko-spacerowego

Hybryda na pewno nie może uchodzić za wózek idealny, bo takiego po prostu nie ma. Ważne jest, aby rodzice przed zakupem poznali wady danej konstrukcji i ocenili, czy są w stanie je zaakceptować. W przypadku wózka głęboko-spacerowego za najważniejszą wadę uznamy jego rozmiar.

Nie będzie to oczywiście problemem na pierwszym etapie życia dziecka, gdy korzystamy z gondoli. Jednak w momencie przejścia na siedzisko, nagle okazuje się, że wózek wciąż zajmuje bardzo dużo miejsca, co może stanowić poważną przeszkodę dla posiadaczy samochodów miejskich z niewielkimi bagażnikami. Taka spacerówka będzie również mało praktycznym rozwiązaniem podczas wakacji, zwłaszcza tych, na które rodzina wybiera się samolotem.

Kolejną wadą jest waga wózka głęboko-spacerowego. Ponownie: nie będzie to mieć aż takiego znaczenia na etapie gondoli, jednak z czasem ciężar wózka zacznie przeszkadzać. Masywny stelaż niestety swoje waży, dlatego rodzice, którzy mieszkają na wyższej kondygnacji w bloku bez windy powinni się dobrze zastanowić, jak zamierzają wnosić wózek z siedzącym w nim dzieckiem do mieszkania.

Biorąc to wszystko pod uwagę może się więc okazać, że w przypadku konkretnej rodziny lepszym rozwiązaniem będzie zakup klasycznego wózka głębokiego, a później dokupienie typowej spacerówki. Na pewno nie należy ślepo naśladować panującej mody i sugerować się tym, że „wszyscy” wybierają hybrydy.

Podsumowanie

Wózek głęboko-spacerowy to bez wątpienia bardzo rozsądny wybór, który możemy polecić rodzicom szukającym wózka na dłuższy czas. Porządny model spokojnie posłuży dziecku do około 2. roku życia. Choć funkcja spacerowa nie jest tak wygodna, jak w przypadku typowych spacerówek, to do komfortowego przewożenia dziecka powinna w zupełności wystarczyć.

Wiesz już, że wózek głęboko-spacerowy jest tym, czego szukasz? W takim razie zapraszamy do sklepu z wózkami dziecięcymi Dziecięce Marzenia w Będzinie. Na miejscu czekają na Ciebie specjaliści, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni model mieszczący się w Twoim budżecie. Koniecznie sprawdź też naszą ofertę online!