Czy warto kupić wózek wielofunkcyjny? Najważniejsze zalety i wady modeli 2w1 i 3w1

Kategoria: Artykuły

Jakie jest główne kryterium wyboru wózka dziecięcego? Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzicom zależy przede wszystkim na bardzo dobrym stosunku ceny do jakości, a także na tym, aby raz kupiony wózek służył dziecku możliwie jak najdłużej. Jest to zupełnie zrozumiałe, bo przecież dla wielu rodzin zakup wózka wciąż stanowi poważny wysiłek finansowy. Nieprzypadkowo zatem największą popularnością cieszą się wózki wielofunkcyjne, czyli modele 2w1 lub w 3w1. W naszym poradniku podpowiadamy, czy rzeczywiście warto zdecydować się na taki produkt.

Zalety wózka wielofunkcyjnego

Wózek wielofunkcyjny bywa też nazywany hybrydowym, co dobrze oddaje ideę tego produktu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rodzice mieli mocno ograniczony wybór, który w praktyce sprowadzał się do zakupu wózka głębokiego dla noworodka i niemowlęcia oraz wózka spacerowego na późniejszym etapie.

Rewolucję przyniosło pojawienie się na rynku wózków wielofunkcyjnych. Obecnie rodzice mogą się zdecydować na zakup modelu 3w1 (wózek głęboki, spacerówka oraz nosidełko samochodowe) lub 2w1 (bez nosidełka). I chętnie z tej możliwości korzystają.

Wózek wielofunkcyjny ma kilka istotnych zalet:

  • Jednorazowy zakup, który wystarcza na długo – wybierając wózek wielofunkcyjny rodzice nie muszą się martwić kolejnym wydatkiem przez co najmniej dwa lata (oczywiście przy założeniu, że funkcja spacerowa spełni ich oczekiwania i zapewni dziecku maksymalną wygodę).
  • Oszczędność miejsca – w ramach jednego produktu tak naprawdę otrzymujemy 2 lub 3. Nie ma więc potrzeby wydzielania dodatkowej ilości miejsca np. w piwnicy czy w przedpokoju. Wózek wielofunkcyjny to na pewno bardzo rozsądne rozwiązanie dla właścicieli małych mieszkań.
  • Wygoda użytkowania – mocną stroną wózków wielofunkcyjnych jest to, że wszystkie elementy dołączone do zestawu są ze sobą kompatybilne. Zmiana funkcji z gondoli na spacerówkę zajmuje kilka minut. W przypadku wyboru wózka 3w1 mamy też pewność, że nosidełko będzie pasować do stelaża bez konieczności stosowania adapterów.
  • Bezpieczeństwo dziecka – wózki wielofunkcyjne oferowane w sklepie Dziecięce Marzenia to solidne konstrukcje, zapewniające stabilność podczas jazdy. Jednocześnie ich prowadzenie jest bardzo wygodne, ponieważ większość modeli dostępnych na rynku ma duże (często pompowane) koła skrętne. Z takim wózkiem śmiało można się wybrać na zakupy do marketu czy nawet wjechać nim do autobusu czy tramwaju.

Wady wózka wielofunkcyjnego

W naszym sklepie z wózkami dziecięcymi kierujemy się niezmienną zasadą: rodzice muszą otrzymać od nas rzetelną i uczciwą poradę. Dlatego nie możemy twierdzić, że wózek wielofunkcyjny to rozwiązanie idealne, ponieważ tak nie jest.

Wózki 2w1 i 3w1 mają kilka wad, o których zawsze wspominamy w rozmowie z rodzicami szukającymi odpowiedniego pojazdu dla swojej pociechy. Oto te najistotniejsze:

  • Spore rozmiary – oczywiście czołowi producenci wózków robią wiele, by modele wielofunkcyjne po złożeniu zajmowały jak najmniej miejsca, ale pewnych rozwiązań konstrukcyjnych zwyczajnie nie da się przeskoczyć. Jeśli rodzice dysponują małym samochodem, a planują regularnie przewozić wózek w bagażniku, to muszą sobie zdawać sprawę, że konieczne może być każdorazowe rozłożenie wózka na kilka elementów.
  • Waga – nawet najlżejsze wózki wielofunkcyjne zwykle są wyraźnie cięższe niż klasyczne wózki głębokie, nie wspominając już o spacerówkach. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli rodziców czeka codzienne taszczenie wózka na wysokie piętro w bloku bez windy. Jest to również powód, dla którego zawsze zalecamy wcześniejsze obejrzenie wybranego wózka w sklepie stacjonarnym, by móc się przekonać, czy jego masa rzeczywiście stanowi problem.
  • Cena – choć sumarycznie zakup wózka wielofunkcyjnego jest bardzo opłacalny (bo kosztuje mniej niż dwa osobne wózki), to jednak wyjściowa cena produktu dobrej klasy może być pewną przeszkodą dla części rodziców.

Rodzice, którzy chcą dokonać dobrego wyboru, powinni więc wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady wózka wielofunkcyjnego. Rolą profesjonalnego sprzedawcy jest też przedstawienie wszystkich tych kwestii klientom, by ułatwić im podjęcie decyzji.

Dwa osobne wózki: czy to dobry pomysł?

Choć coraz mniej rodziców decyduje się na takie rozwiązanie, to w niektórych sytuacjach jest ono jak najbardziej uzasadnione. Zakup klasycznego wózka głębokiego bez funkcji spacerowej to na pewno dobry wybór dla rodziców, którzy już na tym etapie wiedzą, że docelowo i tak będą szukać spacerówki o konkretnych właściwościach – np. bardzo lekkiej czy składającej się jak typowa parasolka. W takim przypadku nie ma sensu przepłacać za wózek wielofunkcyjny, skoro i tak połowa jego możliwości nigdy nie zostanie przez rodziców i dziecko wykorzystana.

Rodziców z Katowic, Sosnowca i regionu Górnego Śląska oczywiście zapraszamy do naszego stacjonarnego sklepu z wózkami dziecięcymi. W Dziecięce Marzenia znajdziecie wiele modeli wózków wielofunkcyjnych czołowych producentów, dzięki czemu sami przekonacie się, czy jest to dobre rozwiązanie dla Was.

Wolicie zrobić zakupy w naszym sklepie internetowym? Pamiętajcie, że zawsze możecie skorzystać z fachowej porady naszych specjalistów – wystarczy do nas zadzwonić lub napisać. Koniecznie zaglądajcie też na blog Dziecięce Marzenia, gdzie znajdziecie więcej poradników zakupowych dla rodziców.