Foteliki samochodowe z Isofixem: wygoda dla rodziców, bezpieczeństwo dla dziecka

Foteliki samochodowe z Isofixem są dziś standardem i należą do tych najchętniej wybieranych przez rodziców. Nie ma się czemu dziwić: to specyficzne rozwiązanie montażowe praktycznie od ręki rozwiązuje największy problem, jakim jest poprawne zamocowanie fotelika w samochodzie. Fotelik z ISOFIX daje pewność, że dziecko jest bezpiecznie przewożone w aucie – oczywiście pod warunkiem prawidłowego dobrania fotela do samochodu i samej pociechy, w czym zawsze chętnie pomogą eksperci sklepu dziecięcego Dziecięce Marzenia. W naszym poradniku prosto i rzeczowo wyjaśniamy, dlaczego warto inwestować w foteliki z Isofixem. Zapraszamy do lektury!

Krótka historia systemu ISOFIX

Prawidłowa nazwa tego rozwiązania to ISO Fixture (od International Organisation for Standardisation), jednak na całym świecie przyjęło się, że mówimy o Isofix lub ISOFIX. Mamy tutaj do czynienia z niezwykle pomysłowym systemem mocowania fotelików samochodowych.

Dzięki ISOFIX nie trzeba już stosować pasa bezpieczeństwa. Zastępują go specjalne uchwyty wbudowane w konstrukcję fotelika, które wystarczy tylko wpiąć w szynę przymocowaną do konstrukcji samochodu (ukrytą pod tapicerką na tylnej kanapie, rzadziej spotykaną także na przednim fotelu pasażera).

Warto wiedzieć

System ISOFIX nie jest żadną nowością, ponieważ został opatentowany już w 1991 roku. Z kolei od 1999 roku jest uznawany za standard i obligatoryjnie montowany we wszystkich nowych samochodach osobowych.

W zależności od kategorii wagowej fotelika, można się spotkać również z pomocniczymi systemami mocowania. W fotelikach dla najmłodszych dzieci (z grupy 0-18 kg) jest to albo noga stabilizująca, albo pas top tether. Foteliki z grupy 15-36 kg mocuje się natomiast wyłącznie przy użyciu zaczepów Isofix.

Foteliki z Isofixem, czyli łatwiej się już nie da

W sklepie Dziecięce Marzenia regularnie gościmy rodziców, zwłaszcza tatusiów, którzy szukając fotelika samochodowego dla drugiego dziecka od razu stwierdzają, że musi być wyposażony w Isofix. To najlepiej obrazuje, jak wygodny i funkcjonalny jest ten system.

Rodzice często mają złe doświadczenia z mocowaniem tradycyjnych fotelików pasem samochodowym. Bez odpowiedniej wiedzy i praktyki jest to dość trudne, frustrujące, męczące, a i tak nigdy nie mamy 100% pewności, że fotelik prawidłowo przylega do kanapy i zapewnia dziecku pełne bezpieczeństwo.

W przypadku fotelika z ISOFIX sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nie sposób popełnić tutaj błędów przy montażu, ponieważ informują o tym specjalne znaczniki. Gdy zmienią kolor na zielony, to już wiadomo, że fotelik został prawidłowo zamocowany w samochodzie. Cała operacja zajmuje kilkanaście sekund i poradzi sobie z tym dosłownie każdy, nawet filigranowa mama, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z fotelikami samochodowymi z systemem Isofix.

Fotelik z Isofix to spokojna głowa rodzica

Podstawowym kryterium wyboru fotelika samochodowego zawsze musi być bezpieczeństwo. Współcześni rodzice są już na szczęście tego świadomi i coraz rzadziej zdarza się, aby nasi eksperci byli proszeni o zaprezentowanie najtańszego z dostępnych fotelików. Rodzice wolą zapłacić nieco więcej, ale zyskać pewność, że ich pociecha jest dobrze chroniona przed skutkami np. stłuczki.

Oczywiście nie jest tak, że każdy fotelik z ISOFIX gwarantuje, iż dziecku nic się nie stanie podczas poważnego wypadku. Dzięki poprawnemu mocowaniu ryzyko odniesienia urazów jest jednak znacznie zminimalizowane.

Kiedy warto zainwestować w fotelik z ISOFIX?

Jeśli wciąż nie macie przekonania, czy fotelik z Isofix jest najlepszym wyborem dla Was i Waszej pociechy, to przeczytajcie, kto naszym zdaniem nie powinien brać pod uwagę żadnego innego rozwiązania:

  • Rodzice, którzy mają dwa samochody, ale chcą kupić jeden fotelik – wówczas szybko docenicie zalety systemu ISOFIX, bo przekładanie fotelika między autami jest dziecinnie łatwe.
  • Rodzice, którzy od czasu do czasu pożyczają fotelik np. dziadkom, by ci zabrali wnuka na wycieczkę – tutaj mamy do czynienia z analogiczną sytuacją, jak opisana w poprzednim podpunkcie.
  • Rodzice, którzy wcześniej posiadali tradycyjny fotelik mocowany na pasy i nieźle się męczyli z jego montowaniem w aucie.
  • Rodzice, którzy na własnej skórze przekonali się, jakie konsekwencje niesie ze sobą niepoprawne zamontowanie fotelika w samochodzie.
  • Rodzice, którzy szukają fotelika obrotowego 360° – to bardzo modne i wygodne rozwiązanie, dostępne jednak wyłącznie w fotelikach z Isofixem.

Po przeczytaniu tego poradnika z pewnością zgodzicie się, że foteliki samochodowe korzystające z systemu ISOFIX są zdecydowanie najwygodniejszą opcją. Owszem, zwykle trzeba za nie zapłacić nieco więcej (w porównaniu z fotelikami mocowanymi na pasy), jednak różnica nie jest na tyle duża, aby z tego powodu rezygnować z własnego komfortu i bezpieczeństwa dziecka.

Foteliki samochodowe w naszym sklepie

Teraz pozostało Wam już tylko znalezienie odpowiedniego fotelika. Zapraszamy do sklepu dziecięcego Dziecięce Marzenia, gdzie mamy bardzo szeroką ofertę fotelików z Isofixem, a nasi wykwalifikowani eksperci dobiorą model idealnie pasujący do Waszego dziecka, samochodu oraz oczywiście mieszczący się w budżecie.