Foteliki z ISOFIX: dlaczego warto na nie postawić?

Kategoria: Artykuły

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie dziecku maksymalnego bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Nie da się tego zrobić bez prawidłowo dobranego fotelika. Oferta rynkowa jest bardzo bogata, dlatego niedoświadczeni rodzice mogą się w niej łatwo zagubić – zwłaszcza, jeśli mają do dyspozycji ograniczony budżet. W sklepie dziecięcym Dziecięce Marzenia od lat konsekwentnie polecamy foteliki z ISOFIX. W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego to najrozsądniejszy wybór.

ISOFIX: co to takiego?

ISOFIX jest międzynarodowym standardem mocowania fotelików samochodowych, który został opracowany na początku lat 90., natomiast od 1999 roku jest już powszechnie stosowany w autach osobowych. Jeśli więc samochód został wyprodukowany po tej dacie, to niemal na pewno posiada mocowanie ISOFIX.

Czym jest owo mocowanie? To nic innego, jak specjalne pręty na stałe połączone z konstrukcją nośną samochodu. Nie widać ich, ponieważ są estetycznie schowane pod tapicerką. Aby je zlokalizować, wystarczy udać się na tylną kanapę i wsunąć palce pod łączenie oparcia z siedziskiem na dwóch skrajnych miejscach.

Uwaga!

W niektórych samochodach, najczęściej francuskich, mocowanie ISOFIX znajduje się również na przednim fotelu pasażera, a w autach typu minivan także na środkowym fotelu w drugim rzędzie siedzeń.

Producenci samochodów umieszczają również stosowną informację na temat tego, czy dany egzemplarz jest wyposażony w mocowanie ISOFIX – można ją znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Dodatkowo w miejscach mocowania umieszczone są symbole standardu. W niektórych autach można też znaleźć specjalne wycięcia w tapicerce (wykończone plastikową obudową), które znacznie ułatwiają wpięcie bazy lub całego fotelika w ISOFIX.

Obecnie każdy samochodów opuszczający fabrykę obowiązkowo musi być wyposażony w takie mocowanie. Oczywiście popularyzacja rozwiązania sprawiła, że na rynku pojawiło się mnóstwo fotelików z ISOFIX, które są szczególnie polecane rodzicom. Nieprzypadkowo.

Jakie są zalety fotelików z ISOFIX?

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest gwarancja poprawnego montażu fotelika. Badania prowadzone przed wprowadzeniem standardu ISOFIX były zatrważające: wynikało z nich, że nawet 90% fotelików jest źle zamontowanych.

Efekt? Nawet najbezpieczniejszy fotelik, który nie został poprawnie przymocowany do kanapy, nie zapewni dziecku odpowiedniej ochrony w czasie wypadku czy stłuczki. Nie będziemy się rozpisywać na temat konsekwencji takiego stanu rzeczy – sprawdźcie sobie filmiki pokazowe na YouTube, które każdemu rodzicowi zmrożą krew w żyłach.

ISOFIX eliminuje problem nieprawidłowego montażu, ponieważ – pisząc obrazowo – dzięki temu standardowi po prostu nie da się źle zamocować fotelika. Po wpięciu konstrukcji (bazy lub całego fotelika) w mocowanie usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, a znaczniki na uchwytach zmienią kolor na zielony. Jest to banalnie łatwe i każdy, nawet drobna mama, bez problemu sobie z tym poradzi.

Tak przeszliśmy do kolejnej ogromnej zalety fotelików z ISOFIX: wygody. Poprawny montaż fotelika na pasy jest czasochłonny i wymaga użycia sporej siły. Pół biedy, jeśli fotelik zamocujemy raz i zostanie on na swoim miejscu przez dłuższy czas. Wiemy jednak, że rodzice bardzo często mają potrzebę wymontowywania fotelika z auta, np. w celu złożenia siedzeń i przewiezienia długich przedmiotów. Ponadto problemem jest przekładanie fotelika między dwoma samochodami – np. gdy dziadkowie chcą zabrać wnuczkę czy wnuczka na wycieczkę swoim autem.

W przypadku fotelików z ISOFIX wyżej opisane dylematy nie mają już znaczenia. Zarówno montaż, jak i demontaż fotelika wyposażonego w mocowanie ISOFIX zajmuje kilkanaście sekund. Nie trzeba się siłować, naciągać pasów, dociskać fotelika do kanapy i kilkakrotnie sprawdzać, czy konstrukcja jest prawidłowo zamontowana. To ogromna wygoda, którą doceni każdy zmotoryzowany rodzic.

Czy foteliki z ISOFIX są drogie?

To dość powszechna opinia, z którą spotykamy się także podczas rozmów z klientami naszego sklepu dziecięcego. Rodzice bardzo często reagują na propozycję wyboru fotelika z ISOFIX słowami: „Ale nas na taki nie stać.” Spokojnie, foteliki z ISOFIX naprawdę nie są tak drogie, jak się sądzi.

Owszem, modele kompatybilne z tym standardem z reguły są droższe niż klasyczne foteliki na pasy, jednak różnica nie jest na tyle duża, aby z góry odrzucać opcję takiego zakupu. Pamiętajmy o niebagatelnych korzyściach wynikających z użytkowania fotelika z ISOFIX, o wysokim bezpieczeństwie dziecka (gwarantowanym prawidłowym montażem) oraz o wygodzie. W ofercie naszego sklepu dziecięcego znajdziecie zarówno tanie foteliki z ISOFIX, jak i konstrukcje renomowanych producentów, w tym bardzo modne i funkcjonalne foteliki obrotowe.

Foteliki samochodowe– zobacz ofertę naszego sklepu

Na koniec jeszcze ważne przypomnienie: to, że fotelik ma ISOFIX nie oznacza jeszcze, że będzie pasować do każdego samochodu i dziecka. Zawsze zalecamy rodzicom, aby przed zakupem fotelika przyjechali do naszego sklepu stacjonarnego w Będzinie, gdzie wykwalifikowany pracownik przymierzy kilka modeli i podpowie, który z nich będzie najlepszym wyborem do danego pojazdu.