Dlaczego warto wybierać foteliki tyłem do kierunku jazdy

Kategoria: Blog

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka wielu rodzicom przysparza nie lada problemu. W pierwszej kolejności skupiamy się na atestach bezpieczeństwa i staramy się wyłonić te, które są najlepsze dla naszej pociechy. W kolejnym kroku pojawia się kwestia samochodu, bo jak się okazuje nie każdy fotelik w każdym aucie da się zamontować, bo np. pas okaże się za krótki. Tak więc najlepiej jest jechać na zakupy samochodem, w którym zamierzamy wozić dziecko i sprawdzić czy fotelik będzie pasował. Jeszcze jednym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest kierunek w jakim będzie siedziało dziecko. W tej kwestii najlepiej kupować foteliki tyłem do kierunku jazdy.

Niestety wielu rodziców stara się możliwie jak najszybciej zmienić pierwszy fotelik dziecka, na ten nieco większy, a dodatkowo zmienić kierunek jazdy, tak żeby jechało ono przodem. Sprawia to, że cierpi bezpieczeństwo naszej pociechy. Zapoznając się ze specyfikacją wielu produktów z tej kategorii, szybko zauważysz, że nie tylko pierwsze, te dla najmłodszych dzieci to foteliki tyłem do kierunku jazdy. Zależnie od marki mogą to również być takie przeznaczone dla dzieci o wadze 9-18 lub 0-18kg.

Jak wyglądają oznaczenia odnośnie sposobu montażu fotelików?

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy oznaczane są RWF czyli rear way facing. Z kolei te, które należy montować przodem do kierunku jazdy oznacza się FWF czyli forward way facing.

Foteliki tyłem do kierunku jazdy dla starszych dzieci

fotelik samochodowyNiestety wielu rodziców nadal nie zdaje sobie sprawy, z tego że istnieją foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy dla dzieci starszych, więc takich nie szuka. A jak wskazują specjaliści i rozliczne badania, dziecko powinno jeździć tyłem tak długo, jak tylko będzie to możliwe. W tej kwestii za wzór powinniśmy uznać niektóre inne kraje europejskie. Przykładowo w Szwecji istnieje obowiązek wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy aż do 4 roku życia. Kwestia ta powinna nas, jako rodziców szczególnie zainteresować, gdyż dowiedziono, że na ternie Skandynawii ginie obecnie zdecydowanie mniej dzieci w wypadkach samochodowych – właśnie ze względu na obowiązek wożenia ich tyłem.

Mniejszą śmiertelność pośród dzieci należy uznać za podstawowy argument, który powinien przekonać nas do takiego właśnie postępowania. Jeśli więc planujecie w najbliższym czasie nabycie nowego fotelika samochodowego dla dziecka, niech będzie on montowany tyłem do kierunku jazdy, właśnie z uwagi na bezpieczeństwo.

Analiza wypadków drogowych pozwala stwierdzić, że dzieci, które podróżują w fotelikach RWF wychodzą ze zderzeń czołowych w zdecydowanie lepszym stanie niżeli ich rodzice. Takie ustawienie fotelika w czasie jazdy gwarantuje bowiem zdecydowanie lepszą ochronę dla głowy oraz szyi.

Z jakiego powodu więc fotelik RWF jest lepszy dla naszego dziecka?

Budowa ciała dziecka nieznacznie różni się od tej, jaka występuje u osoby dorosłej. Chodzi tu przede wszystkim o większy rozmiar głowy w stosunku do pozostałej części ciała, słabsze mięśnie szyi, niecałkowicie wykształcony kręgosłup, i na pewno słabszą miednicę. W związku z tym szyja dorosłego jest w stanie, z pomocą poduszki powietrznej utrzymać głowę w czasie zderzenia. W przypadku dziecka natomiast mamy do czynienia z jej bezwładnym lotem w kierunku klatki piersiowej, do przodu.

Ograniczona popularność fotelików tyłem do kierunku jazdy

Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście to, że nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, jak również przewagi nad tymi montowanymi przodem. Jednak z pewnością jest to rzecz, nad której zmianą należy w naszym społeczeństwie pracować – powinniśmy uczyć tego siebie nawzajem i polecać sobie właśnie takie foteliki.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że mniejsza ilość dzieci jeździ w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy z uwagi na ich wyższą cenę. Są one droższe, gdyż konieczna jest ich inna konstrukcja, która w razie zderzenia bierze na siebie wszystkie siły, które tu oddziałują.

Foteliki tyłem do kierunku jazdy w Polsce

fotelik samochodowyPrzerażać może fakt, że jeszcze niedawno producenci, którzy na świecie sprzedawali taki foteliki i posiadali je w ofercie, nie chcieli sprzedawać ich na Wisłą, gdyż uznawali, że i tak nikt nie będzie chciał ich kupować. Pojawiały się wymówki typu, że dziecko nic nie widzi jadąc tyłem, że nóżki ma podkurczone i jeszcze wiele innych. Niestety okazuje się że wprowadzanie bezpiecznych rozwiązań na rynek polski długo było nieopłacalne.

Wielu rodziców uważa, że jeśli posadzą dziecko tyłem do kierunku jazdy to na pewno będzie mu nie wygodnie i będzie płakać. Często można również spotkać się ze stwierdzeniem, że dzieci przestają płakać w aucie po tym, jak zmieni się fotelik, z takiego montowanego tyłem na taki przodem. Jednak okazuje się, że to nie o to chodzi. Dzieci nie znają jazdy przodem, więc o nią nie zabiegają. Jeśli zmienimy pierwszy fotelik na drugi i też będzie mocowany tyłem to dziecko również przestanie płakać, bo będzie coś nowego, nowa pozycja, wyżej będzie siedzieć, więc nadal można dbać o bezpieczeństwo dziecka.

Co z fotelikami montowanymi przodem?

Również spełniają one swoją rolę, chronią dzieci w czasie podróży samochodem, jednak powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie jeździły w nich tak małe dzieci, jak ma to miejsce obecnie. Rodzice często sadzają w takich fotelikach już roczne dzieci, a to zdecydowanie za wcześnie.

Pierwszy fotelik

Producenci oznaczają pierwsze foteliki dla dzieci wagą od 0 do 13 kg. Wynika to z tego, że zgodnie z siatkami centylowymi, taką wagę większość dzieci uzyskuje około 2 roku życia. Tak więc zdaniem wszystkich co najmniej do tego czasu nie powinno ono jeździć przodem. Pierwsze foteliki znajdziemy tylko i wyłączenie takie montowane tyłem. Wszystko oczywiście zalezy od indywidualnej decyzji rodzica, ale z pewnością ciągłe powtarzanie i edukowanie w tym zakresie w końcu przyniesie pozytywny skutek i dzieci będą lepiej chronione w samochodach w czasie podróży.

Jaki fotelik wybrać?

Warto zwrócić uwagę chociażby na BabySafe Basset (https://www.dzieciecemarzenia.pl/0-13-kg/679-573-babysafe-basset.html#/5-kolor-szary), a dla starszych dzieci Coneco Bear (https://www.dzieciecemarzenia.pl/produkty/1824-3584-coneco-bear.html#/5-kolor-szary).