Baza Isofix: co to takiego? Czy jest niezbędna, aby zapewnić dziecku bezpieczną podróż samochodem?

Kategoria: Artykuły

Jak każdy odpowiedzialny rodzic chcesz mieć pewność, że przewozisz swoje dziecko samochodem w sposób dla niego bezpieczny i komfortowy. Zdajesz sobie sprawę, że aby było to możliwe, musisz zainwestować w odpowiedni fotelik samochodowy. Przeglądając Internet masz jednak coraz większy mętlik w głowie i nie wiesz, na co się właściwie zdecydować. Spokojnie, to zupełnie normalne i podobny problem mają tysiące rodziców. Jeden z podstawowych dylematów dotyczy tego, czy lepszym wyborem będzie fotelik z bazą Isofix czy może pozbawiony tego elementu. W naszym poradniku w przystępny sposób wyjaśniamy tę dość zawiłą kwestię.

Na początek: czym właściwie jest Isofix?

Isofix to znormalizowany system montażu fotelików samochodowych, którego koncepcja została opracowana już na początku lat 90. Była to odpowiedź na coraz ostrzejsze normy bezpieczeństwa, ale też na potrzeby rodziców, którzy zgłaszali duże problemy z poprawnym zamontowaniem klasycznych fotelików w swoich samochodach.

W 1999 roku system Isofix został oficjalnie uznany za międzynarodowy standard, w efekcie czego zdecydowana większość samochodów produkowanych w kolejnych latach była już fabrycznie wyposażona w punkty mocowania Isofix. Obecnie każde nowe auto musi być kompatybilne z tym systemem.

Jak sprawdzić, czy Twój samochód ma mocowanie Isofix? To bardzo proste: poszukaj znaczka na tapicerce tylnej kanapy. Możesz również włożyć palce pod tapicerkę (w miejscu styku siedziska z oparciem) – jeśli wyczujesz metalowe pręty, to znaczy, że Isofix jest. Informacja na ten temat powinna się również znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Czemu właściwie służy Isofix?

Isofix spełnia dwie bardzo ważne funkcje:

  1. Ułatwia poprawne zamontowanie fotelika samochodowego – rodzice nie muszą się męczyć z dociąganiem pasów.
  2. Gwarantuje bezpieczeństwo – po wpięciu mocowania we wspomniane wcześniej pręty mamy pewność, że fotelik jest stabilny i zachowa się przewidywalnie w razie wypadku.

Isofix wprowadzono głównie po to, aby wyeliminować najczęstszą przyczynę śmiertelnych wypadków samochodowych z udziałem dzieci, mianowicie nieprawidłowy montaż fotelika. Zdecydowana większość rodziców korzystających z fotelików z klasycznym systemem montażu (na pasy) nie zdaje sobie sprawy, że fotel jest źle zamocowany.

Pamiętaj!

Możesz kupić najdroższy i najlepiej oceniony w testach zderzeniowych fotelik dziecięcy. Jeśli jednak źle go zamontujesz w samochodzie, nie zapewni on Twojemu dziecku należytej ochrony.  

Baza Isofix: kiedy się ją stosuje?

Obecnie foteliki z systemem Isofix występują we wszystkich grupach wagowych. Dotyczy to także tych fotelików 0-13 kg, czyli przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. W tym przypadku jednak producenci oferują foteliki z bazą Isofix. Na czym polega to rozwiązanie?

Jak wiadomo, foteliki 0-13 kg służą także do wygodnego przenoszenia dziecka z domu do samochodu i odwrotnie. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu rodzice nie muszą budzić maluszka (i narażać się na małą awanturę). Z tego powodu foteliki z grupy wagowej 0-13 kg nie posiadają wbudowanych mocowań Isofix. Aby móc skorzystać z tego systemu, niezbędne jest kupieniem osobnej bazy.

Baza Isofix to po prostu platforma, którą montujemy w samochodzie i dodatkowo podpieramy nogą stabilizującą. Baza zostaje w aucie na stałe, a sam fotelik wystarczy tylko do niej wpinać i z niej wypinać. Jest to bardzo łatwe, ale przede wszystkim daje pewność poprawnego zamocowania fotelika.

Bazy Isofix w naszym sklepie

W fotelikach z większych grup wagowych także stosuje się bazę Isofix, jednak w większości modeli jest to stały element konstrukcyjny fotela. Tutaj szczególnie dużą popularnością wśród rodziców cieszą się foteliki obrotowe, które można montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy bez konieczności przepinania (wystarczy obrócić fotelikiem, baza pozostaje bez zmian).

Najważniejsze pytanie: wybrać fotelik z bazą Isofix czy bez?

Trudno jest tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponują rodzice. Pod względem kryterium bezpieczeństwa sprawa jest oczywista: fotelik z bazą Isofix czy generalnie mocowaniem Isofix zawsze będzie lepszym wyborem, ponieważ eliminuje tzw. czynnik ludzki, czyli ryzyko niepoprawnego zamontowania fotela w aucie.

Faktem jest jednak, że prawidłowo zamontowany fotelik „na pasy” zapewni dziecku równie dobry poziom ochrony, jak ten z bazą Isofix – oczywiście jeśli porównujemy foteliki podobnej klasy i posiadające dobry wynik testów zderzeniowych.

Jeśli nie ogranicza Cię budżet, cenisz sobie wygodę i chcesz mieć 100% pewność, że fotelik jest poprawnie zamontowany w samochodzie, nie masz się nad czym zastanawiać: postaw na model z bazą Isofix. Szybko przekonasz się, że jest to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie.

Foteliki samochodowe w naszym sklepie

Koniecznie też odwiedź sklep z fotelikami samochodowymi Dziecięce Marzenia w Będzinie, gdzie oferujemy bardzo szeroki wybór foteli z bazami Isofix i bez tego elementu. Nasi eksperci zaproponują model, który najlepiej pasuje do Twojego dziecka i samochodu. Gwarantujemy bardzo korzystne ceny, a posiadaczom Karty Dużej Rodziny zaproponujemy także aż 10% rabat!