Foteliki samochodowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Foteliki samochodowe - ISOFIX, sklep internetowy | Foteliki dziecięce

Fotelik samochodowy dla dziecka: bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Czy wiecie, że nawet 98% dzieci w Polsce podróżuje w źle dobranym lub zamontowanym foteliku samochodowym? To oznacza jedno: ich bezpieczeństwo w razie nawet niewielkiej kolizji jest zagrożone. Nie popełnijcie tego błędu. W naszym sklepie z fotelikami samochodowymi oferujemy modele renomowanych producentów, w tym te z najwyższej półki, jak i dostępne na przeciętną kieszeń. Wybór fotelika nie może być przypadkowy i podyktowany jedynie jak najniższą ceną! Tutaj chodzi przecież o bezpieczeństwo Waszej pociechy. Podpowiadamy, na co powinniście zwrócić szczególną uwagę.

Jak dobiera się foteliki samochodowe?

Wbrew pozorom stylistyka ma trzeciorzędne znaczenie. Najważniejsze jest to, aby fotelik idealnie pasował do samochodu oraz do dziecka. Jeśli te warunki nie są spełnione, to nie będzie mieć znaczenia, ile gwiazdek dany fotelik otrzymał w testach zderzeniowych ADAC.

Co to właściwie oznacza, że fotelik jest dobrze dobrany do samochodu i dziecka? Każde auto jest inne. Chodzi tutaj przede wszystkim o ukształtowanie tylnej kanapy oraz ilość miejsca. Normą jest, że fotelik A, który świetnie pasuje do np. Forda C-Max, absolutnie nie sprawdzi się w Audi A4. Powód? Zbyt mały kąt, przez co nawet po maksymalnym wychyleniu fotelika będziemy mieć do czynienia z efektem opadania główki dziecka podczas snu (co jest bardzo groźne!).

Jeśli natomiast chodzi o dobór fotelika do dziecka, to tutaj najważniejsze jest, aby maluchowi było w takim fotelu wygodnie. Nie zaleca się wyboru fotelików o zbyt dużym przedziale wagowym. Znacznie rozsądniej jest stopniowo wymieniać foteliki, np. zaczynając od takiego z przedziału 9-18 kg, a następnie 15-36 kg.

Rada

To, czy dany fotelik pasuje do konkretnego samochodu, można sprawdzić na stronie producenta. W miarę możliwości zalecamy także przymiarkę fotelika.

Dlaczego polecamy foteliki tyłem do kierunku jazdy?

Powód jest prosty: wszelkie testy wykazują, że fotele RWF są znacznie bezpieczniejsze niż te do jazdy przodem. Zdecydowana większość wypadków drogowych kończy się uderzeniem w przednią część samochodu. Gdy dziecko podróżuje tyłem, jest mniej narażone na urazy kręgosłupa (nie następuje gwałtowne szarpnięcie pasami bezpieczeństwa). Nie bez powodu w Skandynawii, która przecież słynie z wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo na drogach, rodzice wybierają praktycznie tylko fotele RWF – nawet dla starszych pociech.

Oczywiście może się zdarzyć, że z różnych powodów pociecha nie chce podróżować tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji wybieramy fotelik przodem, ale koniecznie taki, który jest dobrze dopasowany do samochodu, dziecka, a najlepiej gdyby przeszedł również testy bezpieczeństwa.

Fotele z ISOFIX – ogromna wygoda

ISOFIX to specjalny system mocowania fotelika samochodowego. Wystarczy wpiąć go w przygotowane miejsca montażowe na tylnej kanapie auta. Jest to niebywale wygodne i takie rozwiązanie docenią przede wszystkim rodzice, którzy muszą często przekładać fotel między dwoma samochodami. Ponadto ISOFIX gwarantuje, że fotelik został prawidłowo zamontowany – sygnalizują to znaczniki.

Niestety, nie wszystkie samochody (zwłaszcza te wyprodukowane przed 1999 rokiem) są kompatybilne z systemem ISOFIX. Wówczas należy wybrać fotelik mocowany na pasy. Jest to mniej praktyczne rozwiązanie, ale jeśli fotel zostanie prawidłowo zamontowany, to nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo dziecka. W naszym sklepie oferujemy zarówno foteliki samochodowe na ISOFIX, jak i na pasy.

Czy marka fotelika ma znaczenie?

Zdecydowanie tak! Markowe foteliki samochodowe, np. popularne w naszym kraju Avionaut czy Maxi Cosi, z reguły są poddawane testom zderzeniowym ADAC i otrzymują w nich dobre lub bardzo dobre oceny. Taki test (obok szwedzkiego Test PLUS) jest jedyną miarą bezpieczeństwa danego fotelika. Radzimy zwrócić na to uwagę.

Trzeba sobie natomiast jasno powiedzieć, że foteliki samochodowe z testami ADAC czy Test Plus są często znacznie droższe od tych nietestowanych. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na większy wydatek, to oczywiście nadal macie szansę znaleźć fotelik dla dziecka, który jest dobrze wykonany i zbiera pozytywne opinie rodziców. Przykładem może być popularny i bardzo uniwersalny fotelik Sportivo marki Coletto.

Uzbrojeni w tę wiedzę możecie już śmiało zabrać się za wybór fotelika samochodowego dla Waszego dziecka. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji czy fachowych porad, skontaktujcie się z nami. Nasi specjaliści pomogą Wam w podjęciu dobrej decyzji!